Wyspa Triget

Wyspa jest wapienną, wznoszącą się ponad powierzchnię wody górą, oddaloną od brzegu o ok. 100 metrów. Dzięki takiemu położeniu jej podwodna fauna i flora jest bardzo ciekawa i charakteryzuje się dwoma różnymi strefami. Pierwsza strefa-łąka znajduje się od strony lądu, druga strefa-pionowa ściana jest od strony morza. Nurkując okrążamy wysepkę, by spokojnie delektować się jej krajobrazem. Piękna, tętniąca życiem ściana ginie w ciemnogranatowej toni. Nie widać dna. Skały gęsto pokryte koralowymi krzaczkami w kolorze intensywnego pomarańczu, wachlarzami gorgonii i żółtymi gąbkami. Podpływamy do małej, ciemnej grotki, w której często można spotkać dużego strzępiela. Nie boi się i nie ucieka. Światło odbija się od niebieskiej kolistej plamy na jego boku. Aż się prosi o zdjęcie. Płyniemy dalej, teren wypłyca się i miejsce ścianki zajmuje podwodna łąka. Ostre smugi światłą załamane przez fale na powierzchni układają się w skomplikowaną mozaikę. Przy dnie ponownie możemy zobaczyć wiele ryb i ośmiornic.

Stopień trudności: *
Głębokości: 0-50m

Rafka

Płytkie i bardzo kolorowe miejsce, idealne na drugie nurkowanie w ciągu dnia. Już po zanurzenia otacza nas świat podwodnego ogrodu, wypełniony mnóstwem rybek, gąbek, gorgoni i wszystkiego co kryje morska toń. Płyniemy najpierw wzłuż ścianki, by potem pobuszować nad piaszcztstym dnem usianym glonami i jeżowcami. Po wynurzeniu możemy udać się na mały wypoczynek na pobliskiej plaży.

Stopień trudności: *

Głębokość: 0-20 metrów

Wrak „Rosa”

Wrak drewnianego frachtowca z okresu międzywojennego. W 1943r. płynąc z ładunkiem soli zatonął, kiedy bardzo silny podmuch bory rzucił go na skały zachodniego wybrzeża Pagu. Nadbudówki tego 40 metrowego statku spoczywają na głębokości 40m, natomiast rufa z dobrze zachowaną śrubą okrętową sięga 50m. Ponieważ drewniane burty są już przegniłe, pozostałe wręgi nadają statkowi niesamowity wygląd. Stałymi mieszkańcami wraku są liczne skorpeny.

Stopień trudności: ***
Głębokości: 40-50m